Połączenie terapii manualnej i fizykoterapii w postaci urządzenia do terapii Tecar jest obecnie najnowszym sposobem rehabilitacji urazów u psów. Terapia Tecar zapewnia szybki efekt terapeutyczny już po pierwszym zastosowaniu.
Terapia Tecar – przyszła do rehabilitacji psów ze świata wyczynowego sportu. Każdy zawodnik zmaga się z kontuzjami. Najważniejsze, by zapewnić powrót do formy lecząc kontuzję tak, by nigdy nie wróciła, ale w możliwie szybkim czasie. I tak narodziła się terapia Tecar, która ma tę przewagę nad innymi urządzeniami, że pomaga zarówno skutecznie jak i szybko. Rehabilitacja psów zyskała zatem nowoczene urządzenie, które wspiera moją praktykę osteopatyczną.
Terapia Tecar polega na poprawie funkcjonowania błony komórkowej. Energia generowana przez urządzenie do rehabilitacji psów zwiększa wymiane jonową i dzięki temu znacznie przyspiesza naturalne procesy gojenia i regenaracji tkanek. To poziom komórkowy. Na poziomie urazu oprócz optymalizacji procesu gojenia, terapia Tecar wpływa na poprawę zakresu ruchomości, bo miejscowy wzrost temperatury zwiększa unaczynienie obszarów, które są przykurczone i/lub zwłóknione. Terapia Tecar hamuje też przesyłanie informacji bólowych, poprawia lokalne krążenie krwi, co ułatwia usuwanie substancji chemicznych odpowiedzialnych za odczuwanie bólu.
- Efekt przeciwzapalny i przeciwbólowy
- Skrócenie czasu terapii
- Lepszy drenaż tkanek
- Zmniejszenie obrzęku
Terapia Tecar w rehabilitacji psów uzupełnia się z moim podejściem osteopatycznym, bo pozwala pracować dłońmi „uzbrojonymi” w innowacyjne bransoletki. Rehabilitacja psa przebiega spokojnie – pies odczuwa przyjemne ciepło i rozluźnienie w tkankach. Jeden cykl terapii trwa 20 minut. W przeciwieństwie do innych urządzeń typu laser lub pole magnetyczne – nie ma potrzeby, by powtarzać terapię bardzo często. (Słyszałam, że zdarzają się przypadki kierowania na terapię nawet 3 x w tygodniu przez min. miesiąc, co wynika chyba z braku wiedzy na czym polega praca tym urządzeniem). Z reguły na początku wystarczy 2-3 zabiegi co 2 dni, a potem wystarczy już 1 zabieg raz na tydzień. Wraz z poprawą stanu pacjenta dążę do tego, by utrzymywać efekt używając terapii Tecar tylko raz w miesiącu.
Terapia Tecar sprawdza się w wielu problemach. Rehabitacja psa, który ma dysplazję i choroby zwyrodnieniowe stawów oraz kręgosłupa z wykorzystaniem tej metody znacznie poprawi jego samopoczucie i dobrostan. Terapia Tecar jest wykorzystywana przy uszkodzeniach mięśni, wiązadeł i ścięgien. Korzystam z niej kiedy rehabilituje psa z chorobami dysków międzykręgowych. Terapia Tecar sprawdza się w stanach pooperacyjnych, zrostach i bliznach. Pomaga też w bólu i stanach zapalnych, nadwyrężeniach i skręceniach.
Przeciwskazaniem do stosowania u zwierząt jest ciąża, zakrzepica, nowotwory.