Pompa limfatyczna – cudowny wynalazek osteopatii

Drenaż limfatyczny, lub inaczej pompa limfatyczna to manualna technika poprawiająca krążenie żylno-limfatyczne całego ciała. Dobrze wykonana przyspiesza regeneracje tkanek, pomaga w leczeniu stanów zapalnych. Organizm, który doświadczył działania pompy limfatycznej jest lekki, pozbawiony napięć, witalny.

Modne obecnie w świecie fizjoterapii słowa jak powięź i pompa limfatyczna zawdzięczają swoją karierę osteopatii. Jej twórca Andrew Taylor Still zwracał uwagę na fakt, że zdrowie zależy od braku zastojów płynów w ciele. Jego uczeń William Sutherland wymyślił zaś technikę, którą nazywamy pompą limfatyczną.

Sutherland patrzył na organizm jak inżynier. Jego uczniowie wspominali, że tłumacząc im swoje podejście osteopatyczne używał technicznych terminów. Pewnie dlatego to właśnie on wpadł na pomysł pompy limfatycznej.

Pewnego razu zgłoszono mu przypadek kobiety, która zaraz po urodzeniu dziecka wyszła z domu. Rodzina przekazała, że po porodzie kobieta zaczęła się dziwnie zachowywać, jakby straciła zmysły. William Sutherland wziął swojego konia i ruszył szukać pacjentki, żeby udzielić jej pomocy. Znalazł ją stojącą w szczerym polu i patrzącą martwo przed siebie. Posadził ją na konia i udał się w kierunku jej domu. Po kilkunastu minutach byli już na miejscu. Wtedy okazało się, że kobiecie już nic nie dolega – jest przytomna, dobrze się czuje. To zdarzenie zainspirowało go do opracowania techniki pompy limfatycznej.

Sutherland wiedząc o tym jak ważne są płyny w ciele połączył kilka faktów. Poród i wysiłek jaki się z nim wiąże spowodował, że doszło do zaburzenia w przepływie. Jadąc na koniu, z każdym jego krokiem ciało dostawało impuls, który pomagał udrożnić zastój. Pozostawało opracować technikę, która zrobiłaby dokładnie to, co się stało jadąc konno.

Wiemy, że układ limfatyczny i żylny aby działał potrzebuje wsparcia pracujących mięśni i tętnienia tętnic. Bez tego krew i limfa nie będzie się miarowo przesuwać od najdalszych fragmentów ciała w kierunku serca. Zastosowanie pompy limfatycznej pomaga organizmowi poradzić sobie z zastojem, który powstaje na przykład na skutek braku ruchu, lub kiedy dotknięta stanem zapalnym tkanka otrzymuje więcej płynów, by poradzić sobie z problemem (obrzęk). Zawsze warto ją wykonać po zrobionej terapii.

Pracując ze zwierzętami często korzystam z technik Sutherlanda. Zdarzają się psy, które określamy jako limfatyczne, bo wyglądają jakby były napompowane. Prosta terapia pomaga im wysmukleć, ale też chroni przed konsekwencjami jakie powstają w organizmie na skutek złej pracy naczyń.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: