Co to jest osteopatia zwierzęca?
Osteopatia zwierzęca jest gałęzią terapii manualnej bazującą na dokonaniach medycyny osteopatycznej, którą wykorzystuje się w terapii ludzkiej od ponad 150 lat.
Podstawowym celem terapii jest uruchomienie mechanizmów samoleczenia i autoregulacji, które posiada każdy żywy organizm. To co wyróżnia osteopatyczne podejście w diagnozie i leczeniu to fakt, że jest ono holistyczne, czyli ocenia organizm jako całość. Stanowi naturalne dopełnienie opieki weterynaryjnej.
Osteopatia wykorzystuje i łączy interdyscyplinarne badania i wiedzę naukową m. in. z zakresu anatomii, fizjologii, embriologii oraz biomechaniki.
Terapia osteopatyczna zwiększa odporność, poprawia przepływ krwi i limfy. Zabiegi stymulują układ nerwowy. Osteopatia przyspiesza procesy powrotu do zdrowia po przebytych chorobach, zabiegach i operacjach. Przynosi ulgę w bólu i poprawia samopoczucie w związku z tym jest wskazana dla zwierząt w każdym wieku
Na czym polega terapia?
Terapia osteopatyczna usuwa napięcia i restrykcje w ciele zwierzaka. Badanie osteopatyczne ma na celu znalezienie dysfunkcji pierwotnej, czyli kinematycznej zmiany struktury, która prowadzi do zmiany wszystkich połączonych z nią systemów (na poziomie neurologicznym, naczyniowym, mięśniowym itp.) Usunięcie tej dysfunkcji jest równoznaczne z usunięciem przeszkody, która zakłóca mechanizm samoleczenia organizmu. Pozostawienie tej dysfunkcji prowadzi w dalszej przyszłości do przeciążenia allostatycznego i do powstania choroby.
Prosty przykład
System mięśniowo-szkieletowy ma za zadanie umożliwić psu ruch. By ruch był zdrowy i funkcjonował poprawnie wszystkie jego aspekty zarówno strukturalne jak i funkcjonalne muszą działać bez zarzutu.
Kiedy system zaczyna źle funkcjonować pies zmienia chód i poprawny wzorzec poruszania się.
Staje się to powodem problemów ortopedycznych i w konsekwencji obniża jakość życia.
Uraz rzadko ogranicza się do jednej rzeczy, bo centralny układ nerwowy (CUN) bardzo szybko robi tysiące adaptacji by pomóc danemu zwierzęciu przeżyć pomimo urazu.
Procesy adaptacji zostawiają w ciele subtelne zmiany. Często obserwujemy tylko jakiś obszar – np. kulawiznę w stawie kolanowym, ale to może być przykład kompensacji który zrobił CUN, a kulawizna pojawia się na skutek tego, że ta część ciała musi ciężej pracować.