Integracja sensoryczna dla psów

Integracja sensoryczna (SI) to nowy sposób pracy z psem, który ma problemy z dotykiem, reaktywnością, lękiem, agresją. Zajęcia polegają na równoważeniu układu nerwowego przez przywrócenie balansu w zmysłach dotyku, równowagi, świadomości swojego ciała w przestrzeni, wzroku oraz węchu.

Celem integracji sensorycznej jest wyciszenie zmysłów, które dominują powodując, że układ nerwowy nie wraca do równowagi tylko pozostaje w ciągłym pobudzeniu. Możemy sobie wyobrazić, że taki pies nie czuje się bezpiecznie z powodu nieustającego bodźcowania informacjami jakie płyną z jego ciała. Jest tym przemęczony, poirytowany. W związku z tym jego reakcja na otoczenie, na to co go spotyka na zewnątrz jest wypadkową przestymulowania.

Jak to się zaczęło

W mojej pracy jako osteopatki wyzwaniem są psy, z którymi trudno się pracuje – nie potrafią się wyciszyć, wszędzie ich pełno, mają problem z dotykiem, są lękowe, lubią odstraszać warcząc lub próbują gryźć. Ich opiekunowie zgłaszają się do mnie, bo może psa po prostu coś boli. Kiedyś nie podejmowałam się takich zadań. Ale prośby o terapie psów z problemami powracały. Postanowiłam dopasować techniki pracy, by zwiększyć moje szanse terapeutyczne w pracy z psami z problemami. Potrafiłam już całkiem dobrze sobie radzić, ale wciąż nie udawało mi się z psami, które nie znoszą dotyku. Psi pacjenci byli czytelni w swej komunikacji – spróbujesz, to pożałujesz.

Psy, dla których dotyk jest problemem zaprowadziły mnie w tematykę integracji sensorycznej i wtedy zaczęłam rozumieć skąd mogą brać się ich lęki. I jak przez pracę nad ich integracją sensoryczną to zmienić.

Co daje Integracja Sensoryczna

Zajęcia z Integracji sensorycznej to praca nad procesem nauki jaki zachodzi kiedy jeden ze zmysłów psa spotyka bodziec. Pies uczy się przez to być bardziej skupiony na swoim ciele. Dzięki temu jest świadomy otoczenia, ale ono go nie przytłacza.

Terapia sensoryczna

  • zwiększa zdolność koncentracji
  • poprawia samoocene
  • poprawia samokontrolę
  • poprawia pewność siebie

Mówiąc najprościej pies zyskuje emocjonalny balans, zwiększają się też jego kompetencje socjalne.

Integracja sesoryczna wskazania

Wskazanie do pracy nad Integracją Sensoryczną mają także psy, które nie są „trudne”, a mają problemy z dysplazją lub kręgosłupem. W takich przypadkach praca nad zmysłem równowagi, świadomością swojego ciała w przestrzeni może im pomóc w poruszaniu się i zmniejszeniu bólu podczas ruchu. Dodatkowo ćwiczenia mogą korygować wady postawy, które są wynikiem kompensacji – przykładem może być zrotowana miednica, która obniża zad a tylnie łapy są rozstawiane na boki.

Ważne informacje

Zajęcia z Integracji Sensorycznej zaczynam 14 stycznia w https://www.dogfulness.com/ w przestrzeni dla pracy z psami na warszawskim Powiślu. Zajęcia trwają godzinę. W tym czasie pies dostaje mnóstwo smaczków – dlatego ważne, by nie miał z tym problemów:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: