5 rzeczy, za które twój pies ci podziękuje

Pies pojawia się w naszym życiu jako kilkudniowe szczenię i zostaje na kolejne kilkanaście lat. W tym czasie może się zmienić mnóstwo rzeczy oprócz jednej – psa. Psu, pomimo zmian, zawieruch, problemów należy się wszystko to, co spełnia jego psie potrzeby. Nie jest tego dużo.

Pies podziękuje ci za możliwość aktywnego spędzania czasu z … tobą. To jest najważniejsza potrzeba psa – ruch. Minimum to 3 spacery dziennie w tym jeden z nich powinien trwać minimum godzinę. Dwa kolejne mogą być trochę krótsze. Podczas spaceru najlepiej jakby pies miał możliwość pobiegania luzem, bez smyczy, oraz węszenia. Ale najważniejsze to wspólna zabawa. Tu odsyłam do specjalistów, którzy doradzą jak się za to zabrać https://www.howtoobedience.pl/ lub trochę z innej beczki https://nosework-warszawa.pl/ Zmierzam do tego, że rzucanie psu piłką przez godzinę nic dobrego nie przyniesie poza kontuzjami, wysokim poziomem adrenaliny, która w nadmiarze bardzo szkodzi narządom wewnętrznym naszego psa.

Pies podziękuje ci za fajne jedzonko. Są różne diety: barf, karmy suche i mokre, samodzielne przygotowanie posiłków. Każda ma plusy i minusy. Ważne by przywiązywać wagę do jakości tego co dajemy naszemu psu. Dobra dieta to mniej problemów i mniej pieniędzy wydanych na leczenie naszych zwierzaków. Posiłki powinny być podane o stałych porach, trzy razy dziennie. (Mowa tu o dorosłych psach, bo szczeniaki jedzą częściej). Oprócz rytualnych posiłków warto dopilnować, by pies nie dożywiał się na spacerach – to się zawsze źle kończy – jeżeli nie ostrym zapaleniem trzustki, to w przyszłości choroba tak ważnego narządu jak trzustka jest jak w banku. Warto zwrócić uwagę na kupy (więcej o kupach tu https://www.instagram.com/p/CT6wVxQIl1P/ ), czy pies lubi jeść ziemie, a może woli skubać trawę. To nam dużo mówi o jego problemach z układem pokarmowym.

Pies podziękuje ci za to jakich używasz psich akcesoriów. Na pytanie obroża czy szelki dla psa – odpowiadam obroża – chyba, że pies ma problemy z odcinkiem szyjnym. Jeżeli szelki to tylko dobrze dopasowane, nie blokujące ruchu łap. Na widok psów na smyczy fleksi ogarnia mnie smutek, bo wiem, że chodzenie na takim sprzęcie to tortura dla zwierzęcia. Poza poczuciem własnej wygody nie ma w niej niczego dobrego dla psa. ( więcej o fleksi napisałam tu https://pyszczekosteopatia.pl/2021/12/10/dobre-praktyki-psiego-opiekuna/ i tu https://www.instagram.com/stories/highlights/17890464118973368/)

Pies podziękuje ci za profilaktykę czyli regularne badania przeglądowe. To jak z samochodem – raz w roku to absolutny must have. Pies żyje krócej niż my i w związku z tym starzeje się szybciej. To, że ma kalendarzowe 10 lat nie oznacza, że jego stan jest równoznaczny z wiekiem ludzkiego dziecka w tym samym wieku. To już pan w mocno średnim wieku i wtedy dobrze jest wydać u weterynarza pieniądze dwa razy w roku. Psie staruszki czyli 13+ wymagają kontrolnych przeglądów minimum raz na kwartał, bo u nich czas pędzi już z górki.

Co rozumiem pod pojęciem badania przeglądowe – krew, mocz, kał, usg brzuszka + to co zaleci weterynarz, który najlepiej zna twojego pacjenta. I tu płynnie przechodzimy do kolejnego akapitu 🙂

Pies podziękuje ci za to, że go rozumiesz i wiesz co chce ci swym psim językiem powiedzieć. Fajnie jest poznać język psi. Oprócz komunikacji ważna jest obserwacja – dla osteopaty jest kluczowa w rozpoznawaniu problemu z jakim pies się zmaga. Ja uwielbiam patrzeć na moje psy. Wtedy mój czas się zatrzymuje, a ja jestem w innym świecie. Dobra obserwacja pozwala zauważyć, że z psem dzieje się coś nie tak na długo przed tym jak stanie się to poważne. Jakaś drobna zmiana w zachowaniu warta jest zastanowienia i ewentualnej konsultacji ze specjalistą.

Pies podziękuje ci za szczepienia nie tylko na wścieklizne. Szczepienia pomagające uporać się z poważnymi chorobami zakaźnymi to obecnie konieczność, bo spada podobnie jak u ludzi chęć do szczepień. Tym samym wirusy chorób, które były rzadkością wracają.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: